Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego

Dzień Ziemi' 2021

Pierwszy Dzień Ziemi był obchodzony 50 lat temu – 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Już 20 lat później, w 1990 roku, Dzień Ziemi zaczęto obchodzić na całym świecie, również w Polsce.

W 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku. Celem obchodów Dnia Ziemi jest  promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety.

 Dzień Ziemi jest uważany za największe ekologiczne święto świata.

W naszej szkole również obchodzimy to ważne dla planety święto.

Podczas zajęć z wielu przedmiotów zwracamy uwagę na ekologiczne postawy, a w szczególności podkreślamy, co możemy wraz ze swymi rodzinami zmienić już teraz? Oto najważniejsze hasła:

  1.  Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostawiamy auto w garażu. Kiedy możemy korzystajmy z roweru, komunikacji miejskiej albo idźmy pieszo.
  2. Segreguj śmieci.  Pamiętajmy, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staramy się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach
  1. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możemy bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
  1. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki z materiału (mozna je kupić przy stoisku z warzywami w prawie każdym sklepie).
  1. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystajmy z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Jeśli kupujemy coś nowego, wybierajmy ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
  1. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Starajmy się używać, to co już mamy, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystajmy z pomocy fachowców. 
  1. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  1. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idźmy z gotową listą i zaplanujmy posiłki na cały tydzień.
  1. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 
  1. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możemy całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostańmy fleksitarianinem i jedzmy mięso raz w tygodniu.
  1. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamieńmy na wielorazowe. Pamiętajmy, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
  1. Szukaj wielorazowych zamienników.  Zamień płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie korzystajmy z jednorazowych sztućców i słomek, kupujmy papier toaletowy z recyklingu, zrezygnujmy z papierowych ręczników.

Matylda Wojciechowska

Oto niektóre prace uczniów wykonane na technice czy informatyce: