Żywa lekcja historii

Historia w życiu każdego człowieka jest niezwykle ważna, jak mówi przysłowie to „nauczycielka życia”.

I trudno się z tym nie zgodzić.

Można i należy poznawać ją na wiele sposobów:

• poprzez udział w szkolnych lekcjach, uroczystościach i ważnych akademiach,
  • czytając historyczne dzieła,
  • słuchając opowieści i wspomnień naszych dziadków,
  • oglądając programy historyczne, a także biorąc udział w niecodziennych spotkaniach.

5 grudnia br. zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie klas 4-8, mieli okazję uczestniczyć właśnie w takim niezwykłym pokazie historycznym, który przygotował i poprowadził - Michal Rylicki „Pan Michał”.

Uczniowie przenieśli się w świat zwyczajów i wierzeń oraz codziennego życia Hellenów. Wzięli udział w walkach hoplitów, zapoznali się z rodzajem uzbrojenia armii greckiej. Wykazałi duże zainteresowanie spotkaniem i aktywnie brali w nim udział. Ochoczo wcielali się w mitologiczne postacie np. Minotaura czy starożytnego greckiego hoplity. Dużą ciekawość budziły u uczniów walki wręcz, rekwizyty wojenne (bogaty zbiór okryć głowy, rodzajów broni i tarcz), a także metody karania żołnierzy za nieposłuszeństwo. Dzięki rekwizytom, będącymi dokładnymi replikami sprzętów używanych w danej epoce historycznej uczniowie mogli na własnej skórze poczuć ciężar uzbrojenia hoplity, albo przymierzyć odzież noszoną na co dzień przez starożytnych Greków.

Merytoryczny przekaz, z odpowiednią kolekcją rekwizytów, okraszony dużą dawka humoru, mocno pobudził wyobraźnię uczniów i wywołał duże zainteresowanie odległą przeszłością.

Była świetna zabawa, pełna zaskakujących wydarzeń. To była ciekawa lekcja historii dla wszystkich.

Dziękujemy za super pokaz.

Relacja: Matylda Wojciechowska

Zdjęcia: Tomasz Palusiński