SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie „wyrosła” z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej. Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji takiej szkoły. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń.
W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom. Przyjęliśmy, że:

Szkoła

• Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje , ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.
  • Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
  • Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.

Promująca

• Tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
  • Umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.

Zdrowie
  • Ma cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii.
  • Decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych.

W ostatnim roku na podstawie opracowanych
    standardów przyjęliśmy następującą, „nową” definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz opracowaliśmy nowy model takiej szkoły.

Nowa definicja szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.

•    Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21w Koszalinie 18 sierpnia 2005 na Posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu d/s Szkół Promujących Zdrowie została przyjeta do -

Zachodniopomorskiej Sieci Szkół                          Promujących Zdrowie!!

• Przydatne linki

Biuro Łącznika w Polsce WHO
    Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie
    Serwis Promocji Zdrowia
    Strony Szkół Promujących Zdrowie: Zespół Szkół w Wielogłowach
    Strony Szkół Promujących Zdrowie: Zespół Szkół w Niedźwiadzie Górnej

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i ponadto:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.

3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników i dąży do zwiększenia jej skuteczności.
    4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:
    - zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
    - osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,
    - uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.

5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.