Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego

W południowych Włoszech

W dniach 20.05 – 25.05.2013 r. przedstawiciele Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 21 w Koszalinie odbyli ostatnią już wizytę partnerską w ramach kończącego się programu Comenius „Podróż w przeszłość poprzez pieśni ludowe”. Gospodarzem tego spotkania była Benvenuti nella Nostra Scuola „G.Bianco – G.Pascoli” w Fasano.

To niezwykle malowniczy rejon południowych Włoch zwany Puglia, który zachwycił nas swoją gościnnością, otwartością i bogactwem wrażeń. Głównym zadaniem, które przygotowywali uczniowie była własna, angielska wersja piosenki na temat Comeniusa, stworzona na linii melodycznej włoskiego przeboju „Volare”, śpiewana wraz z orkiestrą tamtejszej szkoły. Nasi uczniowie wystąpili w biało-czerwonych strojach, zaprezentowali się doskonale pokonując w pełni zrozumiałą tremę. Tak jak poprzednio uczniowie mieszkali w rodzinach swoich włoskich rówieśników, poznawali ich życie codzienne, tradycje, zwyczaje, uczestniczyli w zajęciach szkolnych i licznych wycieczkach. Prawdziwym przebojem była wizyta w Zoosafari, gdzie można zobaczyć ponad 50 gatunków zwierząt na wolnych wybiegach. Zwiedzanie odbywa się w specjalnych pojazdach, dzieci mogły dotknąć i karmić niektóre ze zwierząt. Obok znajduje się park rozrywki „Fasalandia”, który stanowi dopełnienie atrakcji. Oprócz zwiedzania miejscowości Fasano zorganizowano nam wiele wycieczek , pokazujących piękno rejonu, jego historię, bogactwa naturalne i kulturowe. Zobaczyliśmy miasteczko Alberobello, położone nad Morzem Adriatyckim, słynące z nietypowych form budownictwa – domów typu trulli, które są okrągłe i mają stożkowate, kamienne dachy. Trulli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyciło nas Lecce, zwane Wenecją południa, ze względu na swą piękną, barokową zabudowę i liczne zabytki . Spacerowaliśmy arabskimi uliczkami Ostunii- miasteczka, które wygląda jakby było przylepione do skał swoimi białymi domami. Zwiedzaliśmy też jaskinię Grota di Castellana, fascynujący kompleks sieci jaskiń krasowych zachwycający swoimi tworami i barwami.

Rodzice zaprosili nas do urzekającego miejsca – doliny Lama. Teren ten powstał w wyniku osuszenia doliny rzeki, znajdują się tam naturalne groty, niegdyś zamieszkałe przez wielokulturową społeczność. Objęty jest ochroną, rosnące tam gaje oliwne nie mogą być modernizowane i wykorzystywane gospodarczo. Ciekawostką jest fakt, iż teren ten jest ogólnie dostępny, można nawet tu nocować, oczywiście dostosowując się do panujących zasad. Pobyt tam był ukoronowaniem naszych wspólnych działań. Odbyliśmy podróż w przeszłość, oglądaliśmy stroje ludowe, rzemiosło, życie codzienne mieszkających tam ludzi. Towarzyszył temu śpiew, taniec w wykonaniu zespołów folklorystycznych, degustacja regionalnych potraw, pokaz wyrobu makaronu. Wszystko to przygotowali dla nas gospodarze; nauczyciele, rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły. Zachwycił nas tort w kształcie logo naszego projektu. Bardzo żałujemy, że była to ostatnia wizyta. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pozwoli nam na dalszą współpracę, wymianę doświadczeń związanych z kulturą europejską, lepsze zrozumienie kulturowych różnic i ich respektowanie w imię empatii dla ludzi, wydarzeń i zjawisk. Zawarliśmy wiele przyjaźni, uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe w warunkach naturalnych, wszyscy razem mogliśmy poznać się nawzajem, co pozwoli nam być lepszymi obywatelami współczesnej Europy.