Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego

Wizyta w Anagnii - Włochy

W ramach realizowanego  programu Comenius „Przygody kosmicznego misia Teddego w Europie” w dniach 24.03. – 28.03. 2014 r. odbyła się kolejna wizyta partnerska. Gospodarzem była włoska szkoła podstawowa w Anagnii (okolice Rzymu), gdzie zawieźliśmy naszego, szkolnego misia ubranego w strój narodowy i logo szkoły.

Razem z nim zostawiliśmy pamiętnik, w którym nasi uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli, opisywali wszystkie ważne szkolne wydarzenia. Nie zabrakło tam również pięknych ilustracji. Pamiętnik w formie elektronicznej prowadzony jest przez wszystkich partnerów i po zakończeniu projektu będzie jego produktem finalnym.

  System edukacyjny Włoch opiera się na 8-letniej szkole podstawowej, podobnie jak było u nas przed reformą i wprowadzeniem gimnazjum. Uczniowie chodzą do szkoły w mundurkach, w szkole w Anagnii były to niebieskie fartuszki dla chłopców i białe dla dziewczynek. Dzieci chodzą do szkoły na pierwszą zmianę, zajęcia lekcyjne kończą się o godzinie 14-tej, kiedy to rozpoczyna się popołudniowa sjesta. Podobnie jest we wszystkich krajach śródziemnomorskich, ze względu na wysokie temperatury.

Włoscy uczniowie zaprezentowali nam bardzo ciekawy i barwny program artystyczny. Mogliśmy poznać dawne i współczesne tradycje, muzykę i stroje ludowe. Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w języku angielskim, w czasie zajęć praktycznych poznaliśmy tajniki wypieku tradycyjnych, włoskich ciasteczek. Z naszej strony uczyliśmy naszych przyjaciół tradycyjnych gier i zabaw muzyczno-ruchowych popularnych wśród naszych uczniów.

W czasie pracowitych mitingów podsumowywaliśmy dotychczasowe działania (konkurs na logo projektu, założenia portali uczniów, wymiana tradycji bożonarodzeniowych,

Planowaliśmy dalsze, wspólne działania, które będziemy realizować w bieżącym roku szkolnym.   

Wspólnie zwiedzaliśmy cudowny Rzym, zabytki Anagnii, która w dawnych czasach była miejscem letniego wypoczynku papieży. Uczestniczyliśmy również w błogosławieństwie papieża Franciszka w Watykanie.