Z wizytą na Cyprze

Nowy rok szkolny to dla Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 21 w Koszalinie kolejny rok udziału w programie międzynarodowym Comenius-„ Przygody kosmicznego Teda  w Europie”. Już w dniach 22-26 września odbyliśmy wizytę roboczą, gospodarzem była cypryjska placówka- Szkoła Podstawowa w Pafos. To niewielka szkoła, uczy się tam około 80 uczniów, ma na swoim koncie liczne sukcesy, które plasują ją w czołówce rankingu szkół. Mieliśmy okazję poznać specyfikę cypryjskich szkół, elementy ich systemu edukacyjnego. Dla nauczycieli było to niezwykłe źródło doświadczeń.

Mogliśmy uczestniczyć w zajęciach wzbogacając tym samym swój warsztat. Zgodnie z zadaniami projektu prowadziliśmy też lekcje z uczniami , uczyliśmy ich tradycyjnych polskich zabaw ruchowych. Dzieci z Cypru bardzo interesowały  się naszymi tradycjami, językiem , informacjami dotyczącymi położenia  geograficznego, potrawami kuchni polskiej. System oświatowy Cypru jest bardzo zbliżony do naszego, ciekawostką, która pewnie bardzo spodobałaby się naszym milusińskim jest krótsza o 5 minut godzina lekcyjna. Ze względu na klimat szkoły podstawowe pracują w systemie jednozmianowym; od 7.30 do 13.Gościliśmy też u lokalnych władz, które są bardzo dumne z aktywności europejskiej, współpracy i promocji osiągnięć. Cypr to przepiękna wyspa, otoczona czystym, lazurowym morzem, którego temperatura wody przekracza nawet we wrześniu 25 stopni. W zimowe miesiące jest ok.18-20 stopni, w górach czasami pada śnieg, ale jak mówią sami mieszkańcy, topnieje zanim do niego dojadą. Zwiedzaliśmy również piękne klasztory z XV wieku wykute w kamieniu. W uroczej wiosce Latchi oglądaliśmy występy folklorystyczne i degustowaliśmy lokalne przysmaki. Planowaliśmy dalsze wspólne działania, które będziemy realizować w bieżącym roku szkolnym. Nastąpiła tradycyjna wymiana misiów Teddych, maskotek projektu i ich pamiętników pisanych przez uczniów w języku angielskim. Czas tak miło spędzony płynął bardzo szybko, z żalem opuszczaliśmy piękne, ciepłe, słoneczne krajobrazy Cypru i naszych przyjaciół. Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec października w Turcji. Dn.08.10.2014r  ukazał się artykuł w Głosie Koszalińskim na temat naszej wizyty w Pafos. Z przyczyn redakcyjnych wkradła się nieścisłość - uczniowie naszej szkoły nie byli na Cyprze, natomiast jeszcze w tym roku szkolnym  polecą do Bułgarii.

Szkolny Koordynator Projektu

Alina Zakrzewska