Wycieczka do fabryki bombek Testpol w Polanowie

Dnia 2.12.2016 klasy 2b oraz 2e miały niepowtarzalną okazję wgłębić się w tajniki powstawania bombek choinkowych, w fabryce „Testpol” w Polanowie.

Na początek uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób bombki  nabierają kształtów. Są wydmuchiwanie z rurek sodowych, za sprawą gorąca. Następnie maluje się je i ozdabia.

Te bardziej skomplikowane są wykonywane za pomocą specjalnych foremek, które nadają im kształt Mikołajów, sań i wielu innych.

W fabryce dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak dmucha się bombki tak, by nabierały odpowiednich kształtów. Od zwykłych, okrągłych, aż po stożki i gwiazdy. Nie jest to proste zadanie, bombkowi mistrze uczą się tej sztuki latami.

Przy stole malarskim uczniowie  podsuwali artystce pomysły na świąteczne wzory, które – umieszczone na bombkach – będą cieszyć oczy dzieci i dorosłych. Mogły podziwiać bombki zrobione na kształt zwierząt i postaci z bajek. Oczywiście nie obyło się bez świątecznych zakupów.

Niecodziennym przeżyciem dla dzieci było również odwiedzenie warsztatu uczennicy Harrego Pottera, gdzie bombkowi mistrze czarują swoje wyroby. Za pomocą magicznego płynu nadają im srebrno-lustrzaną barwę. Płyn trzeba wlać do bombki, zamieszać, włożyć do gorącej wody i głośno wykrzyczeć zaklęcie „abrakadabra czary mary bęc”! Potem dzieje się magia.

Zwieńczeniem wycieczki było wykonanie własnych, unikalnych bombek, przy czym dzieci wykazały się kreatywnością. Takie oryginalne ozdoby będą najlepszym prezentem dla bliskich.

Jagoda Wójcik

Edyta Szaraniec